Reiger.cz

Automobilový magazín
Uncategorized

Obytné auto: Jak vybrat to pravé?

Srp 26, 2021 3 min

Obytné auto: Jak vybrat to pravé?

Reading Time: 3 minutes

Obytné auto: Jak vybrat to pravé?

Obytné auto je dnes snem skoro každého cestovatele. Přinášejí obrovskou svobodu v cestování. Svůj „domov“ na kolech si s sebou dovezete téměř kamkoliv, a kdekoliv se tak můžete ubytovat. Kromě toho poskytuje tento způsob cestování velmi blízký kontakt s přírodou. Kvůli koronaviru byla období, kdy to navíc bylo jediné možné ubytování při cestě na dovolenou do zahraničí, kvůli uzavření hotelů a dalších ubytovacích zařízení. 

V dnešním článku probereme, pro koho je obytné auto vhodné a pomůžeme vám při jeho výběru.

Důležitá kritéria, když nakupujete obytné auto

V první řadě je důležité si uvědomit, kolik lidí bude v autě jezdit/pobývat, kam budete jezdit, co by mělo splňovat, aby se vám v něm pohodlně pobývalo a jaké jsou vaše řidičské schopnosti.

Počet míst k sezení/spaní

Je důležité předem plánovat, kdo a kolik osob bude obytný automobil využívat. Budete jezdit ve dvou, nebo jste rodina s malými dětmi? Je nutné, aby vůz obsahoval adekvátní počet míst k sezení opatřených bezpečnostním pásem, za jízdy nelze pobývat v obytné části automobilu.

Co se týče spaní, ve většině karavanů je obsažen rozkládací systém na spaní. Volit můžete mezi podelným spaním vhodným zejména pro vysoké spáče nebo příčným spaním, případně je možno pořídit vůz s tzv. „alkovnou“, což je přídatný prostor nad kabinou řidiče vhodný zejména pro dětské spáče. 

Mnoho dobrodruhů jezdí také se svými psími kamarády, i pro ty je důležité zajistit bezpečnou přepravu. Do automobilu lze integrovat bezpečnostní klec vhodnou pro přepravu mazlíčků, která je zajistí také proti pohybu po automobilu během jízdy.

Hmotnost a délka obytného auta

Při vybavování obytného vozu je třeba mít na mysli to, že bychom neměli přesáhnout hmotnost 3.500 kg. Nejen že v takovém případě je pak například průjezd dálnicí mnohem dražší, protože se automobil řadí do jiné třídy vozidel, navíc při větší hmotnosti vozidla nevystačíte s řidičským průkazem skupiny B. Podvozek není vhodné přetěžovat, protože je stavěn jen na určitý váhový limit.

Kromě hmotnosti se soustřeďte také na délku vozidla. S menším vozidlem se vám bude lépe manévrovat například při pohybu ve městě, v kempu navíc snáze nalezneme místo ke stání. Naopak delší karavan s sebou samozřejmě přináší větší komfort, vzdušnost a prostor. Je na vás, čemu dáte přednost.

Vybavení obytného auto

Vybavení vozu se bude odvíjet od toho, jak velký komfort na cestách očekáváte. Velmi důležitým kritériem je ovšem také množství úložného prostoru. Popřemýšlejte, zda budete v autě chtít vozit například silniční kola, případně motorku a další objemnější vybavení. V takovém případě je možné pořídit automobil se zadní garáží. Další možností je třešní úložný prostor nebo zmíněná „alkovna“, která kromě místa na spaní může sloužit také jako přídatný úložný prostor.

Kromě toho je standardním vybavením toaleta a sprcha. Při výběru berte v potaz velikost integrované lednice, sporáku a dalšího vybavení potřebného na vaření. Důležité je také vybírat auta s dostatečnou tepelnou izolací, případně nezávislým topením, s ohledem na to, v jakém ročním období budete jezdit. 

Vychytávky a vybavení navíc

„Nepovinnou“ výbavou pak pro mnoho karavanistů je markýza, se kterou zvětšíte obytný prostor při pobytu v kempu nebo solární panely. Díky kterým se nebudete muset spoléhat na vnější zdroje elektrické energie. Zajímavým řešením prostoru v obytném autě jsou také otočné přední sedačky pro spolujezdce, při kempování je možné je otočit do interiéru, čímž se zvětší obytný prostor. 

Při výběru každého obytného vozu je v první řadě důležité si v hlavě uspořádat, na co všechno budete auto používat, a podle toho zvolit zejména vybavení a velikost. Po tom, co si pečlivě sepíšete vše, co chcete, aby auto obsahovalo, se můžete poohlížet po trhu a dle vašich kritérií vybrat vhodný model.

Snad jsme vám výběr alespoň trochu usnadnili a bude pro vás nyní snazší vhodně zvolit obytné auto snů. Zajímavé pro vás může být také pořízení kamery do auta.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *