Těhotenský pás do auta: Jak vybrat ten pravý a je vůbec nutné jej pořizovat?

Jste v pokročilejším stadiu těhotenství, bříško se začíná zvětšovat a v autě se vám necestuje pohodlně? Možná ještě nevíte o tom, že existují vychytávky, se kterými bezpečnostní pás v autě přizpůsobíte tvaru vašeho bříška a zároveň vás i miminko ochrání při prudkém brždění nebo autonehodě. Těhotenský pás do auta není povinným vybavením těhotné ženy v autě, stojí však za pozornost zejména z pohledu bezpečnosti.

Co je to těhotenský pás do auta a jaké typy existují?

Jestliže se vám při cestování bezpečnostní pás smýká přes břicho a způsobuje nekomfort, ale také neefektivitu v podobě nedostatečné bezpečnosti, můžete si pořídit těhotenský pás do auta. Bezpečnostní pás by měl správně vést přes prsa a přes břicho, v těhotenství je však nebezpečné, aby pás vedl přes břicho, kvůli tomu, že při brždění může poškodit plod nebo způsobit bolesti a zranění matky i miminka. Proto je nutné, aby u těhotných žen pás vedl přes podbřišek. Bez těhotenského pásu však na podbřišku nebude sám od sebe držet a bude se stále smýkat přes bříško. 

Těhotenský pás slouží právě k tomu, aby klasický pás bezpečně ukotvil na místě kde má být, a zajistil tak bezpečnost matky i plodu. Obvykle vypadá jako podložka nebo přídatný pásový systém, který se nainstaluje na sedačku. Existují tři základní typy těhotenských pásů rozděleny podle typu úchytu klasického pásu a počtu bodů ukotvení.

První typ pásu obsahuje dva úchytné body po stranách stehen, kam se klasický pás připne. Tento mechanismus drží pás dole, a tím zamezuje nežádoucímu pohybu. Výhodou je, že je kompatibilní s jakoukoliv autosedačkou a také s jakýmkoliv typem oděvu ženy. Nemusí však vyhovovat každému, záleží na stavbě těla ženy a stadiu těhotenství.

Druhý typ obsahuje úchyt pro klasický pás mezi nohama v rozkroku, přímo pod bříškem. Někomu může lépe sedět tento typ, protože pás vede přesně místy, kdy je to nejbezpečnější. Nevýhodu může přinášet v momentě, kdy má žena oblečenou sukni, v takovém případě, je úchyt hůře dostupný a upevnění v něm nemusí být tak pohodlné. Pro ženy, které sukně obvykle nenosí však nepředstavuje problém.

ČTĚTE:   Přístřešek na auto: Dopřejte svému autu domeček

Třetí typ je kombinací obou předchozích variant. Obsahuje tedy jak dva boční ukotvovací body, tak prostřední bod v rozkroku. Zajišťuje maximální nepohyblivost pásu, a tím naprosté bezpečí matky i plodu. Výhodou navíc je, že pokud se rozhodnete vzít sukni, můžete pás ukotvit pouze bočními úchyty a vyhnout se tak nepohodlí.

Jak přídatný těhotenský pás připevnit k sedačce?

Existují dva způsoby, jak těhotenský pás připevnit k sedačce. Záleží na konstrukci daného pásu.

Prvním ze způsobů upevnění je připoutání těhotenského pásu k sedačce pomocí popruhu, který vede okolo opěradla sedačky. Výhodou je, že je tento způsob ukotvení kompatibilní i se staršími typy vozidel. Problém však nastává, pokud má žena sedět v autě na zadní sedačce, kde pás nelze upevnit přes opěrku.

Druhou bezpečnější variantou je připoutání těhotenského pásu pomocí systému ISOFIX, který je zabudovaný v každém novějším vozidle (od roku 2002 je povinnou výbavou vozů) na předních i zadních sedačkách. Do systému pouze zakliknete přesky pásu a můžete jej používat. Výrobci obvykle poskytují detailní návod uchycení přídatného těhotenského pásu, nemusíte se tak obávat, že byste udělali chybu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru